<-Správa systému | Specifická řešení pro podnik->

Plánování výroby

Plánování výroby je stěžejní funkce pro výrobní firmy. V Dialogu se plánování provádí následujícím způsobem. Vytvoří se seznam pracovišť, kterým se přiřadí výrobní kapacita v hodinách, pro pracovní dny, sobotu a neděli. Pro kusovník se vytvoří číslo plánu a určí se datum dodání. Dialog poté rozplánuje výrobní operace zpětně od data dodání. Tolik teorie.

V praxi je Dialog vhodný jen pro firmy s pevnou pracovní dobou (tj. bez přesčasů nebo mimořádných směn). Dále pro výrobky, které neobsahují shodné dílce v různých kusovnících v rámci výrobku (např. zrcadlová levá a pravá část stroje) a pro výrobky, ve kterých se v průběhu výroby neprovádějí výraznější změny materiálu nebo operací. Dialog totiž obsahuje několik závažných nedostatků, které výrazně omezují nebo dokonce znemožňují jeho použití v ostatních případech. Jsou to tyto nedostatky:


 

Kumulace

Jedním z nejzávažnějších nedostatků Dialogu, je chybějící funkce pro automatickou kumulaci shodných kusovníků. Dialog neumí automaticky provést kumulaci shodných kusovníků v rámci jednoho čísla plánu, o kumulaci mezi čísly plánů nemluvě. Dílce, které by tak měly být vyrobeny v jedné dávce společně, jsou tak vyráběny samostatně a v různých časech. Tím vznikají nadbytečné přípravné časy a prostoje (např. pro výměnu nástrojů nebo nahrání NC programu), které pak stojí firmu zbytečné peníze.

Dialog umí pouze velice pracnou ruční kumulaci, kterou se dá provést kumulace vždy jen pro jedno číslo kusovníku. A pro každý takto zkumulovaný kusovník je vytvořeno nové číslo plánu, jejichž množství může snadno dosáhnout i několika set. V případě firem, jejichž výrobky obsahují větší množství shodných kusovníků v rámci výrobku, je použití Dialogu prakticky nepoužitelné.

 

Ruční kumulace

Ruční kumulace je provedena takovým způsobem, že je použitelná pro kumulaci maximálně jednotek kusovníků. Je velice pracná, náchylná na chyby a Dialog uživateli její použití nijak neusnadňuje, spíše naopak. Pro názornost uvedu postup ruční kumulace.

Nejdříve je nutné identifikovat shodné kusovníky v hlavním čísle plánu. K tomu je určena sestava, která vypíše všechny kusovníky s počtem jejich výskytů a setříděné podle čísla kusovníku. Sestava se nedá v Dialogu nijak upravovat a ani z ní nelze kopírovat a tak uživateli nezbývá než si jí vytisknout na tiskárně a pracovat s její papírovou verzí. Vítejte ve 21. století.

Poté je nutno pro každé kumulované číslo kusovníku tzv. zastavit rozpad. To se bohužel provádí přímo v databázi kusovníků, takže zastavení rozpadu je platné pro všechny výskyty kusovníku. Například pokud jsou na různých pozicích tři shodné kusovníky, lze zkumulovat všechny nebo žádný. Zkumulovat dva a jeden vyrobit samostatně nelze. Protože zastavení rozpadu je platné pro kusovník v databázi kusovníků a ne pro kusovník v čísle plánu, musí se při každém rozplánování znovu kontrolovat, zda je nebo není u kusovníků zastavený rozpad. Kontrola se musí provést i v případě, kdy se o kumulaci neuvažuje, protože kusovníky se zastaveným rozpadem by se nerozplánovaly a tím pádem i nevyrobily. Plánování tak může v jednom okamžiku provádět pouze jeden pracovník, jinak hrozí, že si budou vzájemně měnit nastavení rozpadu a v plánování budou vznikat vážné chyby.

Pro každé číslo kusovníku se zastaveným rozpadem musí ve skladu VS01 existovat jeho artiklové číslo. Pokud neexistuje, musí ho uživatel ručně vytvořit. To, že by ho automaticky vytvořil Dialog v rámci rozplánování, na to zapomeňte.

V dalším kroku se rozplánuje hlavní číslo plánu. Na pozice kusovníků se zastaveným rozpadem vloží Dialog jejich artiklová čísla ze skladu VS01. Pokud ovšem uživatel zapomněl artikly vytvořit, rozplánování skončí chybou.

Následně je nutné pro každé číslo kusovníku se zastaveným rozpadem vytvořit samostatné číslo plánu. To se provádí v okně Dílce pro výrobu, ve kterém jsou zobrazeny všechny kusovníky se zastaveným rozpadem, včetně čísla plánu ve kterém byl zastaven jejich rozpad. Jako obvykle v okně chybí důležité informace. U čísla plánu chybí popis, u čísla artiklu jeho název a u množství jednotka. Protože se zde dají kumulovat i materiály, tak je chybějící jednotka docela zásadní nedostatek.

Kupodivu lze označit i více různých položek a vytvořit více čísel plánů najednou.

Ruční kumulace v podání Dialogu fungují tak, že se kumulované kusovníky v samostatných číslech plánů vyrobí na výrobní sklad, ze kterého se potom na základě materiálového lístku v hlavním čísle plánu, vydají k montáži. Problém je, že u průběžné výroby žádný výrobní sklad fyzicky neexistuje a vyrobené dílce se předávají přímo na další pracoviště. Další vážný problém je, že u kumulovaných čísel plánů není vazba na hlavní číslo plánu. Výrobek tak zůstane na pracovišti poslední operace a dělník nemá jak zjistit, komu má výrobek předat dále ke zpracování. Musí pak sehnat někoho, kdo má přístup k Dialogu, aby mu to zjistil.

Například v naší firmě se vyrábí stroje, které se skládají až z 1500 kusovníků. Stroje se skládají z levé a pravé části, které obsahují až 200 shodných dílů. Tyto shodné díly se nachází v různých kusovnících stroje. Pokud se výroba stroje rozplánuje standardním způsobem, tak Dialog rozplánuje výrobu podle rozpadu kusovníků. Místo toho, aby se shodné kusovníky sloučily do jedné dávky s jedním přípravným časem, se každý z těchto kusovníků rozplánuje na jiný čas a každý má svůj přípravný čas. U tohoto způsobu rozplánování samozřejmě vznikají mzdové vícenáklady (více přípravných časů), výroba trvá déle (příprava stroje pro výrobu) a to nehledě na problémy se vznikem materiálových zbytků, pokud jsou potřeba pro výrobu materiálové přídavky. Aby se toto vše eliminovalo, provádí se ruční kumulace. Jenom samotné rozplánování kumulací trvá zpravidla celý pracovní den, protože pro výrobu jednoho stroje, je potřeba ručně vytvořit až 200 dalších čísel plánů. V jednom okamžiku pak může být ve výrobě i několik set čísel plánů souběžně a vyznat se v nich je velmi obtížné.

 

Přeplánování čísla plánu

Při přeplánování čísla plánu se Dialog řídí heslem Všechno nebo nic, protože vždy znovu zaplánuje všechny nevyrobené položky plánu. Nelze jakkoliv určit co a jak se má přeplánovat. Tím vznikají tyto závažné problémy:

  • Při přeplánování čísla plánu, které je již ve výrobě, se změní všechny data výroby výrobních operací. Tím vznikne rozpor mezi daty výroby, které jsou vytištěny na průvodkách ve výrobě a novými daty v Dialogu. Jediným řešením je průvodky znovu vytisknout a vyměnit. Což je u plánů se stovkami průvodek nejen časově a logisticky náročné, ale stojí to i další zbytečné peníze za tisk nových průvodek.
  • Dialog neumí rozplánovat jen nerozplánované položky, které byly do čísla plánu přidány např. neshodou až v průběhu výroby. A neshod může být podle typu výrobku i desítky. Na průvodkách nerozplánovaných položek pak není u jednotlivých operací uveden žádný datum výroby a tyto položky také nemají přiřazenu žádnou strojní kapacitu. V okně Denní plány lze sice nerozplánované položky rozplánovat ručně, ale tento způsob je vhodný jen pro výrobně jednoduché položky.
  • Dialog neumí rozplánovat nebo přeplánovat položky v čísle plánu po jednom. Např. kusovník včetně rozpadu přidaný do čísla plánu neshodou. Lze jen přeplánovat celé číslo plánu nebo rozplánovat položku ručně a velmi pracně v okně Denní plány.

 

Uvolňování kapacit strojů

Dalším vážným problémem Dialogu je uvolňování přiřazených kapacit strojů. Dialog neuvolňuje kapacity okamžitě po potvrzení provedení operace, ale uvolňuje je všechny najednou až po odvedení čísla plánu na sklad. Takže, dokud není odvedeno číslo plánu na sklad, Dialog blokuje jemu přiřazené kapacity při rozplánování dalšího plánu. Problém vznikne, když výroba proběhne rychleji, než bylo naplánováno. Při rozplánování dalších čísel plánů, totiž Dialog ignoruje skutečnou volnou kapacitu strojů a bere v úvahu pouze kapacitu, která byla vypočtena pro již rozplánovaná čísla plánů.

Příklad:

Rozplánuje se číslo plánu s délkou výroby 4 týdny na cílový termín 1. června. První týden v květnu započne výroba. Celý druhý týden se bude vyrábět ve dvou směnách a tak se doba výroby zkrátí o jeden týden. V průběhu 3. týdne se rozplánuje nové číslo plánu s délkou výroby 1 týden, opět na cílový termín 1. června. Protože vlivem urychlení výroby je celý 4. týden volný, mělo by se číslo plánu správně rozplánovat do tohoto týdne. Ale protože Dialog uvolňuje kapacity až po odvedení čísla plánu na sklad, tak je pro něj 4. týden stále kapacitně obsazený a tak nové číslo plánu rozplánuje až před první číslo plánu. To znamená 5 týdnů před 1. červen, tedy do minulosti! Plánovat do minulosti nedělá Dialogu sebemenší potíže. Kupodivu to alespoň uživateli oznámí.

U firem, kde jsou přesčasy nebo mimořádné směny běžnou záležitostí, tak vznikají problémy, které prakticky znemožňují využívat Dialog pro řízení výroby. Např. v naší firmě jsme se dostali do stavu, kdy Dialog plánoval novou výrobu až půl roku do minulosti. A v tomto případě je použití operativního plánování zcela nemožné.

<-Správa systému | Specifická řešení pro podnik->


Vytvořte si www stránky zdarma! Webnode